Drukāt šo lapu

Digitālā mamogrāfija ar tomosintēzi

Novērtēt šo posteni
(2 balsis)

Veselības centrā 4 pieejama jaunākā krūts vēža izmeklēšanas metode

Krūts vēzis ir izplatītākā onkoloģiskā slimība pasaulē, kas ik gadu prasa daudzu sieviešu dzīvības. Taču savlaicīgi diagnosticējot un šo slimību atklājot ļoti agrīnā stadijā, ļauj to veiksmīgi uzveikt. Tagad Latvijā Veselības centrā 4 ir pieejams krūšu izmeklējums, pielietojot digitālo mamogrāfijas iekārtu ar tomosintēzi* Hologic Selenia Diamensions, kas ir vienīgā šāda veida iekārta Baltijas valstīs. Tā dod iespēju ne tikai ātrāk, komfortablāk, bet arī padziļinātāki izmeklēt krūtis standarta mamografijas ietvaros. Viena izmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija un padziļināta izmeklēšana, ko nodrošina tomosintēze. Šī izmeklējuma metode ir ievērojami precīzāka, var agrīnāk atklāt izmaiņas un iespējamo pataloģiju, jo speciālistiem ir iespēja attēlu aplūkot slāni pa slānim, redzēt struktūras katrā slānī atsevišķi un aplūkot kustīgu attēlu no 3 pusēm.

Ieguvumi pacientēm:

  • Lielāka labsajūta un komforts izmeklējuma laikā, kas ilgst tikai 4, 5 sekundes vienai projekcijai.
  • Sievietei tas ir pilnīgi nesāpīgs, jo izmeklējumu veic ar kustīgu lāpstiņu, kas pielāgojas krūts formai.
  • Lai varētu veiksmīgi veikt izmeklējumu, iekārta pati fiksē spēku, ar kādu ir nepieciešams saspiest iekārtas lāpstiņas, atbilstoši pacientes auguma fizioloģiskajām īpatnībām, kā arī automātiski tiek piemeklēts krūšu izmeklējuma laukums, to pietuvinot krūšu kurvim.
  • Tiek ietverts viss dziedzeris sākot līdz pat krūts galam.
  • Pateicoties īsajam izmeklējuma laikam ir mazāka apstarojuma devu.
  • Izmeklējuma rezultāts tiek saglabāts pacientu elektroniskā datu bāzē, katru nākošo izmeklējumu var salīdzināt ar iepriekšējo dinamikā.

Sandra Lapuķe, Veselības centra 4 radioloģe, specializējusies agrīnu krūšu audzēju diagnostikā: Krūts vēža diagnostikā sievietēm joprojām vispopulārākā un informatīvākā ir mamografijas metode, kas tehnoloģiski attīstās un pilnveidojas, lai pēc iespējas agrīnāk atklātu krūts vēzi. Šo unikālo digitālās mamogrāfijas iekārtu, kas aprīkota ar tomosintēzi, Eiropā pielieto jau 3 gadus un ir iegūta jau pārliecinoša pozitīvā pieredze. Standarta mamografijā bieži vien ir grūti noteikt nelielus audzēju starp krūts dziedzera audiem, bet šis izmeklējums paver plašākas diagnostikas iespējas un ir īpaši piemērots rentgenoloģiski blīvām krūtīm.

Ķirurgs mamologs Arvīds Irmejs Tomosintēzes tehnoloģija tiek uzskatīta par lielāko sasniegumu mammogrāfijas metodes attīstībā pēdējo 35 gadu laikā. Tomosintēze nodrošina īpašas agrīnas diagnostikas priekšrocības pacientēm ar blīvu krūšu struktūru, kas biežāk sastopama gados jaunām sievietēm. Līdzšinējās mammogrāfijas iespējas šādos gadījumā bija diezgan ierobežotas un sievietēm papildus bija jāveic citi izmeklējumi - ultrasonogrāfija vai magnētiskā rezonanse.

Astrid Hendrix, HOLOGIC klīnisko apmācību starptautiskā speciāliste: Šī 3 D izmeklējuma laikā var apskatīt un izvērtēt ļoti mazas krūts daļas un krūts rajonus, kas nepārklājas. Līdz ar to var iegūt ievērojami precīzāku diagnostiku drošāk un ātrāk, ko nevarētu uzstādīt 2 D attēlā. Tāpat šis izmeklējums samazina otrreizējas izmeklēšanas nepieciešamību. Iekārta atpazīst un automātiski marķē aizdomīgās struktūras, īpaši brīdinot un pievēršot ārsta uzmanību tām.

Izmeklējuma cenas:

Sievietēm, kuras ir saņēmušas uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta Valsts skrīninga programmas ietvaros izmeklējums ir bez maksas Ar ģimenes vai ārstējoša ārsta norīkojumu – izmeklējums maksā Ls 2 Ar ģimenes ārsta vai ārstējoša ārsta norīkojumu, kuram NAV līgumattiecību ar Nacionālo veselības dienestu - cena 41.50Ls Radioloģijas nodaļas reģistratūras tālrunis: 67847105, darba laiks darba dienās: 8:00 - 20:00. Laipni gaidīsim! * tomosintēze - attēlveidošanas tehnoloģija, ar kuras palīdzību iegūst krūts izmeklējumus trīs dimensiju attēlos, kuri veidojas no dažādiem projekcijas leņķiem. Attēla projekcija tiek rekonstruēta, krūti šķērsgriezumā attēlojot ar soli ik pa 1 mm.